III OGóLNOPOLSKI ZJAZD KRESOWIAN

Z ZIEMI LUBOMELSKIEJ I WOLYNIA

04-06.06.2011r.

Za nami III Ogólnopolski Zjazd Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia. Zjazd, który wywołał wiele pozytywnych emocji i wrażeń w każdym, bez względu na wiek. Było to spotkanie wielu pokoleń – tych, którzy urodzili się na Wołyniu i tych którzy pragną zachować w sercach pamięć o przodkach.

            Jest takie powiedzenie: „szczęśliwy dom, gdzie dzieci są”. Ale czy dzieci mogą być  szczęśliwe bez domu? Los rozdaje karty życia i sprawia, że czasem ten dom się traci. I nie nam sądzić dlaczego. Ważne jest, by zachować więzi rodzinne, kultywować tradycje, a pamięcią o przodkach zachowaną głęboko w sercu oddać Im cześć. Spotkanie Kresowian i ich potomków w Jeżycach pozwoliło utworzyć taką wielką rodzinę i dosłownie, i w przenośni. A pamięć o tym dniu przetrwa w wołyńskim barwinku pod krzyżem misyjnym naszego kościoła.

 

W sobotę, 04 czerwca, przywitaliśmy w Dąbkach 40-osobową grupę gości z Chełma. Zaraz po przyjeździe pokazaliśmy Gościom morze. Niektórzy widzieli je pierwszy raz. Obowiązkowo każdy musiał zamoczyć nogi w Bałtyku i przejść chrzest. Po ponad 14-godzinnej podróży zmęczenie dało o sobie znać i nasi Goście udali się na spoczynek.

W niedzielę rano cała grupa pojechała na wycieczkę do Darłówka. Jej uczestnicy poznali historię Królewskiego Miasta Darłowa, legendy związane z zamkiem i kościołem św.Gertrudy.

O godzinie 12.00 w Jeżycach rozpoczęła się uroczysta msza św. celebrowana przez księdza Janusza Kozłowskiego. We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe, a wśród nich kościelny sztandar ufundowany przez Rodziny Wołyńskie, a przywieziony z Chełma, sztandar 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Zespołu Szkół Społecznych im. K. Filipowicza ps. „Kord” w Jeżyczkach, Gimnazjum Gminnego im. mjr. Ryszarda Markiewicza ps. „Mohort” w Malechowie, Gimnazjum im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Świeszynie. Po mszy św. odbyło się w Malechowie spotkanie po latach. W tym samym czasie w Darłowie rozpoczął się koncert z udziałem najlepszych lokalnych zespołów i kapel. Koncert rozpoczęła kapela Darłowianie, a po nich wystąpiła Amelia Czerniejewska z ZSS w Jeżyczkach, która zaśpiewała m.in. przepiękną pieśń pt. „Kresowy płomień”. W następnej kolejności wystąpili: Kapela „Swaty”, „Pieńkowianie”, „Ostrowianie”,  młodzież z gimnazjum w Jeżyczkach i zespół „Babunia”. O godzinie 17.00 mikrofon przejęli goście z Chełma. Koncert prowadzili Jerzy Krzyżanowski z Jeżyczek i Krzysztof Kołtun z Chełma.

Po koncercie wszyscy pojechali na kolację do Jeżyc, przygotowaną przez sołectwo Jeżyce.

Organizatorzy dziękują władzom Powiatu Sławno, Gminy Malechowo, Gminy Darłowo i Miasta Darłowo oraz sponsorom z Uzdrowiska Dąbki i osobom prywatny z Jeżyc i Przystaw za pomoc w zorganizowaniu Zjazdu.

 

Beata Krzyżanowska


Galerie zdjęć