Rok 2010 – warcaby w Jeżyczkach są już pełnoletnie.

Warcaby stupolowe są obecne w naszej wsi Jeżyczki od 1992r. (wtedy nauczyciel historii oraz wychowania fizycznego Pan Jan Kaźmierczak utworzył pierwszą sekcję warcabową), zrzeszała ona około 20 osób, w tym mnie.


Przez 8 lat mojej kariery zawodniczej przejechałam praktycznie cały kraj zdobywając wiele medali Mistrzostw Polski.
W roku 2000 zrobiłam sobie przerwę w grze ze względu na napięty grafik studencki. Po ukończeniu studiów w roku 2004 zostałam zatrudniona na stanowisku inspektora świetlicy środowiskowej w Jeżyczkach i w roku 2005 postanowiłam reaktywować sekcję warcabową, która w 2001 roku została rozwiązana po odejściu Pana Kaźmierczaka.

Rok 2009 do "przygody z warcabami” wraca Jolanta Grabowska, wychowanka Pana Kaźmierczaka – moja koleżanka klubowa, która wielokrotnie stawała na podium Mistrzostw Polski. Teraz wspólnie wpajamy młodym zawodnikom wiedzę przekazaną nam przez Pana Kaźmierczaka.

W roku 2010 ze względu na zróżnicowanie w grze dokonano podziału na zawodników zaawansowanych (głównie młodzież w wieku powyżej 10 lat, osoby młodsze o wyróżniających się umiejętnościach również należą do tej grupy ) oraz początkujących ( dzieci do lat 10).
Klub działa pod barwami GZ LZS Darłowo, a młodzi warcabiści pochodzą głównie z Jeżyczek. W skład drużyny wchodzi młodzież uczęszczająca na zajęcia w Świetlicy Środowiskowej w Jeżyczkach (gdzie regularnie odbywają się treningi), które polegają na: rozgrywaniu świetlicowej ligi warcabowej.
Na takie zajęcia przyjeżdżają także zaprzyjaźnieni warcabiści z Uczniowskiego Klubu Sportowego Niesłyszących „Sprint” ze Sławna. Dodatkowo raz w tygodniu przeprowadzane są treningi wewnętrzne, na których między innymi gramy drużynowo, gramy w blitz’a, rozwiązujemy zadania warcabowe oraz przeprowadzamy tzw. symultany.

Sprzęt, na którym gramy pochodzi głównie z Polskiego Związku Warcabowego. Po złożeniu odpowiedniego wniosku otrzymaliśmy komplety warcabnic i zegary Fischera.
Sponsorem drużyny jest Urząd Gminy w Darłowie. Pan Wójt nigdy nie zapomina o warcabistach, najlepsi dostają stypendia sportowe.

Nasza młodzież w latach 2005 – 2009 zdobyła łącznie ponad 100 medali (na Mistrzostwach Gminnych , Powiatowych, Wojewódzkich oraz Mistrzostwach Polski).
W 2006 oraz 2007 roku po sześciu latach przerwy w grze, ponownie startowałam w turnieju warcabowym zdobywając dwa razy z rzędu Mistrzostwo Polski Kobiet Zrzeszeń LZS w warcabach stupolowych. W roku 2008 zajęłam miejsce trzecie.
Nasi warcabiści notują również bardzo dobre występy na arenie międzynarodowej uczestnicząc w Międzynarodowym Turnieju Ziemi Zawkrzeńskiej, Międzynarodowym Turnieju Młodzieżowym w Berlinie oraz Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w warcabach stupolowych.

Od sześciu lat w okresie ferii zimowych jesteśmy współorganizatorami rozgrywek między świetlicowych, w których bierze udział około 80 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, reprezentujących świetlice środowiskowe z terenu Gminy Darłowo.

Dzięki warcabistom, mała wieś Jeżyczki w Gminie Darłowo, jest rozpoznawalna w całym kraju. Przełom dla sekcji warcabowej z Jeżyczek przypada na rok 2008, kiedy to w czerwcu sekcja zostaje współorganizatorem wraz z Urzędem Gminy w Darłowie, Drużynowych Młodzieżowych Mistrzostw Polski w warcabach stupolowych. Zawody odbywały się w Dąbkach (uczestnictwo ponad 150 zawodników z całego kraju wraz z opiekunami). Egzamin zdano pomyślnie, ponieważ Polski Związek Warcabowy w 2009 roku powierza Klubowi organizację w/w Mistrzostw w Dąbkach, a także VI-ych Drużynowych Mistrzostw Polski Kobiet, XXXIII-ich Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet, XXVI-ych Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet w grze błyskawicznej.


Wpływ mojej osobistej pracy na rozwój młodzieży został w 2009 roku doceniony przez starostę powiatu sławieńskiego. W kategorii animator sportu zostałam nominowana do nagrody ,,Laur starosty sławieńskiego”. Jest to symboliczne wyróżnienie dla osób, organizacji bądź instytucji, które w szczególny sposób zasłużyły się w danym roku dla Powiatu Sławieńskiego.
Następną nominacją był konkurs Oskary Sportowe Gminess 2008, którego patronatem był Senat RP (kategoria gminny działacz, nauczyciel i trener).
Do tych moich sukcesów i sukcesów drużyny przyczyniła się także bardzo dobra współpraca z rodzicami i nauczycielami oraz przychylność wielu osób, które cieszą się każdym sukcesem naszych warcabistów.

Na pytanie ,,Dlaczego warcaby?” – odpowiadam : ,, Gra w warcaby uczy myśleć obiektywnie, co stanowi bez wątpienia jeden z jej ważnych walorów dydaktycznych. Wreszcie ciągła zaprawa w grze, oparta na studiach teoretycznych (m.in. książki Edwarda Burzyńskiego) i ćwiczeniach praktycznych (wyjazdy na turnieje), nie pozostaje bez wpływu na zwiększenie ogólnej aktywności czynności umysłowych, a więc pośrednio przyczynia się do ogólnego rozwoju inteligencji i rozbudzenia jej zdolności twórczych, co idzie w parze z uzyskiwaniem przez warcabistów bardzo dobrych wyników w nauce”.Sylwia Dęga - Zamrzycka
Kierownik sekcji warcabowej GZ LZS Darłowo, instruktor sportu w warcabach.

|

Opracowanie i wykonanie mgr inż. Jerzy Krzyżanowski
adres e-mail: krzyjerzy@poczta.onet.pl